güncel, rehberlik, blogger,

Günümüzde aklınıza gelecek her imkanın fazlalığı, herşeye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda içimizdeki merakın uyanmasıyla da çoğu insan gezme işini her vakit bulduğunda doya doya yapabilmekte.

Hatta ve hatta biraz abartıp her gezen kendini gezgin veya gezdirici olduğunu da iddialı bir şekilde ortaya koyabiliyor. Bunu çağımızın dünyası olan dijital dünyada birçok alanda artan blog sayfaları içinde en çok takip edilenler içinde olan gezi ve seyahat blograının artışı ile görebiliriz.

Kötü bir tarafı yok tabii ki bir gezen ve gezi blog yazarı olarak ben bile bu yazılar yardımıyla gideceğim yere hazırlanıp geziyorum. Çok da faydalı buluyorum farklı yazı ve yorumları.

Bir de bu işe gönül vermiş profesyonel olarak gezdirme işini meslek edinmiş olan Rehberlik mesleğinden bahsetmek istiyorum ki bugün bizim günümüz, 21 Şubat Dünya Rehberler Günü olması sebebi ile.

Eğer bir geziden önce araştırma yaparken gideceğiniz yerde ne yenir ne içilir, herkes nerede fotoğraf paylaşmış oraları göreyim değil de oradaki gezilecek yerlerin biraz tarihini , insanların yaşayışlarını, coğrafyasını, gelenek göreneklerini, isim geçmişini, mitolojik hikayelerini, önemli olaylarını ve bazılarını hiçbir kaynakta bulamayacağınız gizli bilgilerini de öğrenmek istiyorsanız bunların hepsini ayrı ayrı barındıran kitap veya yazı okumalısınız, veya işte bunların hepsinin bir arada toplandığı kaynak olan, Turist Rehberi eşliğinde gezmelisiniz.

Turist Rehberi: Yukarıda bahsedilen özellikler ve dahasını barındıran, ülkemizde Kültür Bakanlığı’nın vermiş olduğu lisansa sahip kişidir. Detayını merak edenler konu ile ilgili alınan eğitimler, sınavlar vb. Konuları merak edenler buradan inceleyebilirler.

Genelde bilinen Rehberlerin tur şirketleri ve kalabalık gruplara hizmet verdğidir. Doğrudur fakat münferit olarak da bir rehber yardımıyla gezilebiliyor. Ülkemiz içinde yapacağınız gezilerde gideceğiniz İllerin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile iletişime geçerek ücreti karşılığında burada yaşayan lisanslı bir rehber eşliğinde heryeri doya doya ve bilgilenerek gezebilirsiniz.

İçimde hala sönmeden yanan bir ateş gibi olan; insanları gezdirme, bilgi aktarma isteğim sadece bu mesleğin günü olan 21 Şubat’ta değil her gün canlanıyor. Bu vesileyle de, içinde bu ateş olmadan yapılamayacağına inandığım Rehber arkadaşlarımın Dünya Rehberler Gününü buradan kutlamak istedim.

Az çok bilgisi olanlar veya bilmeyenlere de bu sayede bu geniş platformda aktarmak istedim.

Yorumlar(1)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image