yunan adaları turu, gemi turları, vizesiz yunan adaları, yurtdışı turlar, yunanistan

Vizesiz Yunan Adaları Turu

Her yaz yapmayı düşünüp de hep ertelediğimiz bir gezi olan Gemi ile Yunan Adaları Turu; Siros, Santorini ve Mikonos'u içeren programımızı sonunda gerçekleştirdik ve kaleme almam anca bu zamanı buldu. Neyse ki yeni bir sezon öncesi bu programı hayal edenler için faydalı olacağının sevincini yaşıyorum.

Öncelikle fazla araştırmadan gittiğimizi baştan söylemeliyim. Ama sonradan pişman olduk mu? Olmadık, her zaman herşeyin daha iyisi vardır. Bunu da gitmeden görmeden bilmek zaten mümkün değil. Bizim Vizesiz Yunan Adaları Gezisi için tercihimiz; bu işi yıllardır kendi bünyesinde kiraladığı gemilerle yapmasıyla bilinen etstur gemisi oldu. Şahsımın bu şirkette daha önce rehber olarak çalışmış olması da etkili olmadı değil tabii:)

Gemi turunda işleyiş nasıl oluyor? Genel olarak değinecek olursak eğer; gemilerin kapasiteleri yüksek olduğu ve ülkemizde yeni gelişen bir seyahat şekli olduğu için genellikle bir gemi içine birden çok yerli acente misafiri olmakta ve gemi dışında her acente kendi bağımsız turunu gerçekleştirmektedir. Ülkemizde ise bu işi kiralık bir gemi ile sadece kendi misafirlerine hizmet vererek yapan acente ets tur. Her ikisi de aynı kapıya çıkıyor aslında tercih sizin. Burada tercihinizi etkileyen kıstaslar geminin standartları tabii ki.

Hangi tur veya gemi ile seyahat etmeliyim?

Ülkemizde bu işi yapan yerli acenteler içinde aşağıda linklerini verdiklerim bu konuda genel olarak sizleri memnun edecektir. Acentelerin sayfalarına girdiğinizde göreceksiniz ki; herkes buna dikkat etmeyebilir, etstur dışında diğer hepsi Celestyal Cruise a ait gemi ile programlarını gerçekleştirmektedir. Tur Programlarını detaylı incelemenizi ve alternatiflerdeki uğrak noktaların hangisini gerçekten görmek istediğinize karar verin. Uğranılan adalar ve bu adalar içindeki gezi noktaları küçük değişiklikler gösterebilir. Katılacağınız her gezide bu program detayı tüketici olarak bilinmesi gerekiyor diye düşünüyorum. 

Gemide geçirilecek geceleme sayısı ve turun kaç gün süreceğine dikkat ediniz. Gün uzunluğu demek görülecek extra bir ada demektir.

Genelde uğranılan adalar; Santorini (olmazsa olmaz), Mikonos, Siros, Girit, Milos, Patmos, Rodos. 2, 3 ve 7 gecelik paketler çıkar genelde karşınıza. Bu geceleme sayısına göre görülecek yerler azalır ya da artar.

etstur

celestyal cruises

jollytur

caravan cruises

cruises in turkey

pronto tour

anı tur

touristica

setur

Gemide oda seçimi tüyoları nelerdir?

İncelediğiniz geminin özelliklerine mutlaka detaylı bakın derim ben, yapım yılı, oda sayısı, kat sayısı, restaurant sayısı, güverte sayısı vs. Sessiz bir istirahat istiyorsanız tek tavsiyem makine dairesine en uzak katları tercih etmeniz olacak biraz ücret farkı olacaktır. Zaten odalar sadece uyumak ve duş almak için  kullanılıyor. Bunun yanında pencereli ve penceresiz oda seçenekleri de mevcut ve fiyat değişiyor. Odayı sadece uyumak için kullanacağım pencereye gerek yok derseniz sorun yok. Ama sabahları limana yaklaşmaları penceremden seyretmek isterim, ışık almadan duramam derseniz seçiminiz mutlaka pencereli oda olmalı. Bunun dışındaki zamanlarda seyir esnasında gemide sizler için türlü türlü etkinlikler düzenleniyor olacak. Gemiler genellikle geceleri seyir halinde oluyor ve sabaha karşı limana yanaşıyor. Programlar bu şekilde ayarlanıyor.

Gemi seyahatinde yanıma ne almalıyım?

Beş yıldızlı yazlık otele giderken ne alıyorsanız onları almanızı öneririm. Çünkü program detayında bazı adalarda plajda gün geçirme seçenekleri mevcut, tercihe göre tabii. Bunun yanında gündüz programlarında kültür turu niteliğinde geçen geziler de olacağı için uygun yürüyüş ayakkabısı, sıcağa karşı şapka, akşam yemeklerinde gemideki restoranlara uygun kıyafetler, ayakkabılar. Gemilerde genellikle yemek salonlarına giriş için kıyafet yönetmeliği niteliğinde uyarılar olabiliyor. Dünya çapında cruise seyahatlerine katılıp bu kültürü almış ve etrafta çok şık giyinmiş insanların yanında kendinizi kötü hissetmek istemiyorsanız kıyafet seçimi akşam yemeklerinde önemli (biz pek hissedemedik, esnetilmişti bizim gemide). Odaları bir otel odası gibi düşünün ve gereksiz eşya yükü yapmayın. Gezeceğiniz yerlerde alacaklarınız için bavulda biraz yer ayırın.

Seyahat nasıl başlıyor?

Yunan Adaları gezisi (bizim katıldığımız) Çeşme Limanı’ndan başlıyor. Çeşme merkezde bulunan marinanın bitimindeki liman. Sizlere bildirilen toplanma saatinde limanda beklemeye başlıyorsunuz. Gemi zaten geziyi bitiren yolcular ile birlikte limana yanaşıyor. Bir taraftan gelenlerin tahliyesi olurken ayrı tarafta yeni misafirler için işlemler başlıyor. İlk toplanma alanında valizler oda numaranıza göre teslim alınıyor ve siz geminin herhangi biryerindeyken odanıza bırakılıyor. Siz sadece sırt çantası ile dolaşıyorsunuz. İstesenizde gemi içindeki merdivenleri ve toplu alanların kalabalığını düşününce valizi kendiniz çıkarmanız imkansız.

Valizler teslim edildikten sonra pasaportlarınızla birlikte gümrüklü giriş alanına yönlendiriliyorsunuz. Gemiye aynı anda kapasiteye göre 800 ila 1500 kişinin giriş yapacağını düşünürseniz kuyrukta beklemeniz kaçınılmaz. Ama hızlı ilerliyor.

Kara Turlarını kendim yapabilir miyim?

Geminin yanaştığı limanlarda tabiiki gezilecek görülecek birçok yer var. Yabancı diline güvenmeyenler veya buraya kadar gelmişken ne uğraşacağım diyenler bu kara turlarını satın alarak, gemide sizinle beraber olan ve bölgeyi çok iyi bilen profesyonel rehberlerle gezmeyi tercih etmeliler. Bunun dışında münferit olarak gezerim, bir şekilde anlaşırım ve ulaşımımı sağlarım derseniz gemide satın alacağınız kara turu fiyatının altına maliyetle bu geziyi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta gemi kalkış saatini kaçırmadan  dönmüş olun. Bir de gideceğiniz yerlerde sadece sizin geminiz olmayacak, dünyanın heryerinden bizimkilerden katbekat büyükliükte cruise gemileri bu limanlara yanaşıyor olduğundan bölgedeki insan kalabalığını ve bir adada olduğunuzu unutmayın. Zaman ayarlamanızı buna göre yapın diye hatırlatmak isterim. Biz ki; kendimize o kadar güvenen yurtdışında heryeri kendi rehberliğimde gezmemize rağmen Atina dışında uğradığımız adalarda kara turu satın aldık. Sırf bu organizasyonla uğralmamak için. Gezi yapacağınız otobüsler limanlarda sizi bekliyor, rehber anlatıyor, dönüşte zamanında gemide oluyorsunuz sıfır stress. Büyük ayrıcalık bazı durumlarda.

Ada turlarında durum böyle. Gezi programınızda Atina (Pire Limanı) bulunuyorsa eğer, sizlere tavsiyem kendinizin kolaylıkla ve ekonomik olarak gezmenizdir. Limandan indikten sonra sol tarafdaki çıkışa doğru yürüdüğünüzde tourist information ofisini göreceksiniz. Buradan alacağınız birkaç broşür  ve harita sonrasında yine soldan soldan devam ediniz ve klasik çift katlı Hop on Hop Off araçlarını görene dek ilerleyiniz. Gün boyu sınırsız olan bir bilet alarak, hangi hatları ve otobüsleri kullanacağınızı görevliden öğrenin. Tur prıogramında bulunan her yere ve hatt adaha fazlasına bu sayede ulaşın. Akropol, Müze, Plajlar, Şehrin dokusunu yansıtan diğer yerleri de bu sayede görebilirsiniz.

Diğer Bilinmesi Gerekenler

Pasaport ve Tur voucherlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.

Gemide para geçmiyor.Gemiye binerken pasaportlarınız gemi tarafından alınıyor ve size bir kart veriliyor. Bu kart hem oda anahtarı, hem gemi içi kredi kartı hem de limanlarda ve inilen yerde kimlik kartı yerine geçiyor, transit gezici olduğunuzu belirtiyor.

Gemide yaptığınız ekstra harcamalar, extra kara turları için ödemeler son akşam sizden nakit veya kredi kartı ile tahsil ediliyor. Bunun dışında gemide para geçmiyor.

Gemide yapılan anonsları dinlemenizi tavsiye ederim.

İlk gün gemide yapılacak olan bilgilendirme ve güvenlik toplantısına katılınız.

Çeşme’deki gemiye ulaşım nasıl olmalı? Aracımla gidersem ne yapmalıyım?

Biz kendi aracımızla bir gün önceden giderek limana yakın bir otelde konakladık. Araç yolculuğu olacağı için yol bitiminde direkt gemiye binişi riske edemezdim. Limana yakın birçok otel mevcut. Aracınızı gezi bitip dönene kadar otelin önünde bırakabilirsiniz bizim yaptığımız gibi. Otelde kalmayacaksınız ne yapacaksınız? Limana yakın bir sokağa bırakabilirsiniz, tercih sizin. Otopark da kullanabilirsiniz içiniz daha rahat etsin isterseniz.

Bunun yanında İzmir Havalimanı’ndan gemiye ulaşmak isteyenler daha öncesinde tur şirketine bu transferi istediklerini bildirdiklerinde Havalimanı-Çeşme Limanı transferini tur şirketi vasıtası ile de yapabilirler. Saatte sorun yok yeni misafirler iniyor, gelenler binip havalimanına gidiyor dönüş için. En azından ets tur bu imkanı sağlamıştı misafirlerine.

 

 

 

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image