mauritius, mauritius adası, mauritius turu, muritius nerede

Başlıkta da belirttiğim gibi, soğuk kış mevsiminde zamanınız var ve şöyle adeta yazı yaşayan bir ülkede tatil yapmak, kendinize gelmek istiyorsunuz. Alternatiflere baktınız; uzakdoğu olabilir dediniz, bazı yerlere vize var vize yoksa uçuş çok uzun derken vaz geçtiniz. Hemen pes etmeyin, bir de Hint Okyanusu'nun ortasında, Afrikanın doğusunda genellikle yaz mevsimi yaşayan ve uçuş süresi o kadar da uzun olmayan bir yer olan Mauritius'a bir bakın derim ben. Şimdiye kadar giden herkesi memnun etmiş bir ada burası. Sizler için Bu deneyimimizi de paylaşmak isterim.

Nasıl Giderim?

Bu konuda araştırma yaparken gördüğüm şey malesef şu: bazı blog yazarı arkadaşlarım bilgilerini mutlaka güncellemeliler, çünkü yazılarında hala aktarmalı uçuşlardan bahsediyorlar. 

Oysa ki; milli havayolumuz THY'nin 20 Eylül 2016 tarihinden buyana TK0160 sefer numarası ile direkt uçuşları bulunuyor. Hem de Cuma ve Pazar hariç haftada 5 gün .Uçuş Önce Mauritius Adası'na, oradan da Madagaskar Adasına devam ediyor. İncelemek için tıklayınız. 

Uçuş süresi yaklaşık 10 saat. Durun hemen bu kadar saat uçtuktan sonra jetlag yaşamayacaksınız çünkü saat farkı sadece 1 saat. Türkiye'den 1 saat önde olduğu için zaman uyum problemi yaşamayıp hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Uçuşlar büyük gövdeli uçaklarla yapıldığı için ve THY ile uçtuğunuz için yorgunluk ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Uçak içi ikramı ve eğlence sistemi için bile tercih edilir.

Nerede Kalabilirim?

Ada coğrafi olarak dokuz bölgeye ayrılsa da, tatil seçenekleri olarak dört bölümde ele alabiliriz.

Kuzey: adanın hareketli vakit geçirilebilecek seçenekleri bu bölgede. Diğer bölgelere göre havası da daha uygun. Güneye yağmur daha çok düşerken buraya daha az düşüyor. Barlar, Publar, alışveriş merkezleri, casinolar ve sayı bakımından en çok otel bu bölümde yer alıyor. Plaj için de bu bölge en çok tercih edilen yerlerden.

Doğu: adanın batısı okyanus rüzgarını en fazla alan yer. Ama burada da yine tatilinizi güzelleştirecek aktiviteler bulunuyor. Adanın neresinde kalırsanız kalın yeterli vaktiniz varsa bu bölgedeki aktiviteleri de satın alıp gelebilirsiniz. Adanın en uzak mesafesi 1,5 saat sürüyor. 

Batı: Başkent Port Louis'in de bulunduğu bölüm. Flic and flac diye adlandırılan küçük kasaba; mercan kayalıkları ve uzun beyaz kumlu plajları ile meşhur. Adanın bu bölgesi de deniz ve kum için pahabiçilemez bir yer.

Güney: bizim konaklamak için tercih ettiğimiz bu bölge diğer bölümlere göre daha fazla yağış alıyor. Yoğun ama kısa süreli yağışlar bunlar. Adada zaten sadece iki mevsim var ama ikisi de bizim için yz denebilecek mevsimler, yağmuru dışında. Biz de konaklamamızı güneydeki Bel Ombre şehrindeki Tamassa Hotelde gerçekleştirdik. Adadaki bütün konaklama seçeneklerine göz atabilmeniz için trivago burada. 

 

Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Ben şahsen yazılarımı belli bir kalıp içinde yazmanın gidilen yerin ruhuna aykırı buluyorum. Neden derseniz bu adada gezilecek yerler başlığı yerine yapılacak aktiviteler başlığı daha uygun olacaktır diye düşündüm çünkü tarihi yerler dışında doğal güzellikler içinde çeşitlendirilen aktiviteler bu geziyi anlamlı kılıyor. Ada tarihi güzelliklerden ziyade Natural Park dediğimiz bölgelerde, denize yapılan ilginç dalışlarla daha zevkli. Adanın güneyinde daha fazla olan Natural parklar içinde; Atv safariler, zipline ile uzun mesafeli aktiviteler, nehirde tekne gezileri ve sonunda ulaşılan şelaleler bunların hepsi bir aktivite. Yapabildiklerimizi yapmaya çalıştık ve çok da eğlenceli oldu. Böylelikle çok da büyük olmayan bu adanın neredeyse tamamını görme şanşınız oluyor. Bu etkinlikler için yerel acentelerden bu turları satın alarak yapmak en mantıklısı. Kendim yapmak istiyorum derseniz de adada toplu ulaşım ağı çok gelişmiş olması sebebi ile yapabilirsiniz de. Tercih sizin.

La Vallee Des Couleurs Nature Park, Seven Coloured Earth in Chamarel, ROchester Falls, Chamarel Waterfall,

 

 

 

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image