deneme, iyilik yayma, iyilik

Verilen binbir öğütten daha etkilidir bazı yaşananlar. Başıma gelen en etkili iyilik aşılama olayını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çalıştığım işyerimin imkanları ve de özel aracım olması sebebi ile toplu taşıma aracı genelde kullanmadığım bir ulaşım sistemi. Bir gün kullanmak zorunda kaldığımda İstanbul kartımın limitinin olmayışı ve yaşayacağım olay bunu pekistirecektir.

Otobüse binip kartımı okuttugumda gelen ses hiçkimsenin duymak istemediği o bakiye yetersiz uyarısı, zaten ortamını nerdeyse unuttuğum otobüste diğer insanlardan benim yerime de ücreti karşılığı kartlarını okutup okutamayacaklarıydı. Nitekim öyle de yaptım. İlk sorduğum kişi aylık kullandığını söyleyince aklımdan geçen düşünce; artık insanların türlü bahanelerle yardım etmekten kacinacagi oldu. Ben daha kendisine sorumu yöneltmeden kartını bana uzatan bir vatandaşla karşılaşınca fikrim anında değişmekle kalmadı ve kendisine ücretini vermek için çabaladığım sırada aldığım “paraya gerek yok, siz de başkasına yardım edersiniz” cümlesini duyunca öylece kalakaldım. Düşüncemin yanlışlığının verdiği his değildi bu, daha fazlasıydı. Yardım etmekle kalmıyor ve başkasını da yardım etmeye teşvik ediyordu ve en etkileyici yardım teşvik felsefesiydi bu şimdiye kadar duyduğum

Şimdi kartım dolu ve benden ihtiyaç halinde yardım isteyecek kişiyi beklemeye başladım bile.

Teşekkürler.

Yorumlar(0)

Yorum Bırak


CAPTCHA Image   Reload Image